top of page

En iyi 5 Fintech Pazarlama Stratejisi
Fintech analizlerine baktığımızda, global fintech ekosisteminin, 2026 yılı sonuna kadar yüzde 12,9’luk büyüyerek 225,1 milyar dolara ulaşması bekleniyor. Geçtiğimiz yıl da online ödeme sistemlerinin toplam küresel pazarın yüzde 94'ünü oluşturduğuna şahit olduk. Globalde ise ödeme sistemleri alanındaki yatırım tutarının, 2022'nin ilk yarısında 43 milyar doları aştığı açıklandı.


Fintech 162 tane değeri 1 milyar doları geçen unicorn üretti. Küresel olarak fintech uygulamalarına yönelik talep %132'ye çıktı. 2021'in 1. Çeyreğinde fintech uygulama pazarlamacıları, kullanıcı edinmeye ihtiyaç duymaya 1,2 milyar dolar yatırım yaptı.


Diğer sektörlerin aksine, Fintech pazarlaması yanıltıcıdır çünkü kullanıcılar hızla en büyük ödülü vaat eden bir sonraki rakibe geçebiliyor. 2019'da fintech uygulamaları, ortalama %35,5'lik bir büyüme oranı yaşadı. Bu göz kamaştırıcı değerler, fintech pazarlamacılarını kullanıcıları elde tutmayı ve dönüştürmeyi garanti eden en etkili fintech pazarlama stratejilerini aramaya itiyor.


Fintech Pazarlaması (Fintech Marketing) Nedir?


Fintech pazarlaması, finansal teknoloji sektörü için müşterilere ulaşmak ve kazanmak için kullanılan strateji ve taktikleri ifade eder. Diğer sektörlerde olduğu gibi, herhangi bir fintech pazarlama stratejisinde güven ve güvenilirlik çok önemlidir. Bununla birlikte, çoğu tüketici finans sektörünü can sıkıcı bir gereklilik olarak görüyor ve bu da pazarlamacıların fintech uygulamalarını pazarlamak için heyecan verici yollar bulmasını zorlaştırıyor.


Ayrıca, finans teknolojisi, tipik bir tüketici tarafından anlaşılması genellikle zor olan karmaşık bir konudur. Pazarlamacıların müşterilerin ilgisini çekmek için basitleştirmesi gereken karmaşık terimler ve alışılmadık koşullar içerir.


Sonuç olarak, fintech pazarlamacıları, markalarını oluşturmak ve sadık müşteriler kazanmak için yaratıcı ve eğitici stratejiler kullanmalıdır. Birincil fintech pazarlama stratejisi, diğer sektörlerdekilerle aynıdır. Ancak devamındaki uygulamalar asıl farkı yaratacaktır.


En İyi 5 Fintech Pazarlama Stratejisi


1. Mobil & UI-UX uyumlu bir web sitesi oluşturun

Dünya çapında 6 milyardan fazla akıllı telefon kullanıcısı var ve her gün ortalama beş saat harcadığımız tahmin ediliyor. Akıllı telefonlar günlük hayatımızda her yerde bulunuyor ve neredeyse her şeyi onlarla yapıyoruz. Fintech uygulamaları, bankacılık, fatura ödeme, kredi başvuruları ve yatırımlar gibi finansal hizmetlerin akıllı telefonlarla erişilebilirliğini artırmayı hedefliyor.


Tüketicilere ulaşmak ve onlara hizmetlerinizden bahsetmek istiyorsanız, mobil & UI-UX uyumlu bir web sitesi zorunludur. Ücretli reklamlara ve diğer pazarlama stratejilerine yatırım yapmadan önce, web sitenizin mobil cihazlarda erişilebilir ve görüntülenebilir olduğundan emin olun. Yani temeli sağlam kurun. Kullanıcı deneyiminin sorunsuz olduğundan ve müşterilerin aradıklarını hızla bulabildiğinden emin olun.


Yanıt vermeyen bir siteyle korkunç bir deneyim yaşayan müşterilerin, ihtiyaç duydukları bilgileri bulmak için sabırla gezinmektense bir rakibe gitme olasılığı daha yüksektir. Sıkı bir rekabette, bu şansı kaçırmayı göze alamazsınız. Ayrıca bu deneyimi sadece kullanıcılar değil, Google da yaşayacak.


Mobil uyumlu bir web sitesinin avantajları:


 • Rekabet gücünü artırır. Artık çoğu fintech uygulamasının tamamen mobil özellikli ve UI & UX tasarımına uygun bir web sitesi var. Bir mobil ürün pazarlıyorsunuz, bu nedenle mobil uyumlu bir siteye sahip olmak şart. Bu konuda başarısız olursanız zaten diğer fintech şirketlerinin gerisindesiniz demektir.

 • Google arama sıralaması sonuçlarını artırır. Müşteriler, aramaların %52'sini mobil cihazları kullanarak gerçekleştiriyor ve Google, bu aramalarda mobil uyumlu web sitelerinin gösterilmesine öncelik veriyor. Ayrıca kullanıcıların rahatlıkla vakit geçirdiği UI & UX uyumlu bir websitesine sahip olmak, Google arama sonuçlarında üst sıralara çıkma şansını kaçırmak anlamına gelir.


Mobil & UI-UX uyumlu site oluşturmak için ipuçları:


 • Metin ve açıklamaları kısa tutun. Mobil cihazların metni görüntülemek için daha az alanı vardır ve bu da uzun paragrafların okunmasını zorlaştırır. Büyük yazı tipleri ve akılda kalıcı görsel öğeler kullanın.

 • Globali takip eden, Fintech ekosistemine yakın tasarımcılarla çalışın.

 • Sitenizi karıştıran ve gezinmeyi zorlaştıran açılır pencereleri ve gereksiz widget'ları kullanmaktan kaçının.

 • Mobil sitenizin hızlı yüklenmesini sağlamak için sürekli olarak optimize edin. Gereksiz öğeleri kaldırın ve küçük dosya boyutlarına sahip resimler veya videolar kullanın.

 • Tıklaması kolay, net harekete geçirici mesaj düğmeleri oluşturun.


2. Kullanıcıları eğitin

Finansal okuryazarlık, sadık bir tüketici tabanı oluşturmanın anahtarıdır. Y kuşağından 10 kişiden 5'inden fazlası mobil ödeme uygulamalarını kullanıyor, ancak %20'den azı finansal okuryazar. Fintech uygulamaları kullanıcıların mali durumlarını eğitmek için büyük bir fırsat.


Fintech pazarlama stratejilerinizi; kullanıcılara bir şeyler öğretmeye odakladığınızda, onlar uygulamanızı daha fazla kullanmanın, arkadaşlarına bundan bahsetmenin ve uygulamanızı kullanmaya sadık kalmanın yollarını bulacaktır. Sizi finansal yolculuklarında sadece kaynaklarını yönetmelerine yardımcı olacak bir araç olarak değil, bir ortak olarak görmeye başlarlar.


Müşterileri eğitmenin yolları:


 • Video pazarlamayı kullanın. Küçük videolar üretin ve bunları YouTube, TikTok ve Instagram gibi sosyal medya platformlarında yayınlayın. Videolar, karmaşık fikirleri kolay anlaşılır hale getirmenin harika bir yoludur ve bu kavramları eğlenceli hale getirmenin yaratıcı bir yöntemi olabilir. Müşterilerin ana fikirleri kavramasına yardımcı olmak için açıklayıcı videolar ya da animasyonlu videolar kullanabilirsiniz.

 • Bilgilendirici bloglar yazın. Pek çok bilgilendirici finansal yönetim konusunu ele alın ve bunları yararlı yazılı kılavuzlara dönüştürün. Bu bloglar, tüketicilerin her zaman başvurabilecekleri temel bilgilerle ilgili olabilir veya mali kaynaklarını en üst düzeye çıkarmak için en son en iyi uygulamalarla ilgili olabilir.

 • Görüntülerin gücünü kullanın. Müşterilerin finansal ihtiyaçları ile ilgili süreçleri adım adım anlamalarına yardımcı olacak görsel kılavuzlar oluşturun. Örneğin, kredilerin ve kredi puanı derecelendirmelerinin nasıl çalıştığını anlamalarına yardımcı olabilirsiniz. Ya da onlara yatırım yapmaya nasıl başlayacakları ve hangi yatırım ürünlerinin onlar için işe yarayacağı konusunda yardımcı bilgiler verin. Bu bilgileri, ileride başvurmak üzere paylaşabilecekleri veya kaydedebilecekleri, anlaşılması kolay kılavuzlara dönüştürün.


3. Oyunlaştırma tekniklerini kullanın

Fintech şirketlerinin rekabette öne çıkması ve müşterilerini elinde tutması için müşteri bağlılığı çok önemlidir. Oyunlaştırma, birçok fintech uygulamasında işe yaramış harika bir stratejidir.


Müşterileri belirli görevleri tamamlamaları için ödüllendiren oyun benzeri unsurları kullanmayı içeren bir fintech pazarlama stratejisidir. Örneğin, müşterilerin finansal bilgilerini ölçen sınavlar, bulmacalar ve yarışmalar gibi taktikler yürütebilirsiniz. İşlem yapma, fatura ödeme, kredi alma ve benzeri belirli görevleri tamamlayan müşterileri rozetlerle ödüllendirebilirsiniz.


Oyunlaştırma teknikleri, rutin ve sıkıcı görevleri tamamlamak genç müşterilerle en iyi sonucu verir. Oyunlaştırma aynı zamanda finansal eğitimi, müşterileri finansal anlayışlarını genişletmeye teşvik eden eğlenceli bir aktiviteye dönüştürmenize de yardımcı olur.


Oyunlaştırma Stratejilerinin Faydaları:


 • Düzenli etkileşimi teşvik eder. Müşteriler, ürünlerinizle düzenli olarak etkileşimde bulunmaya teşvik edilir. Fintech uygulamaları, fatura ödeme, yatırım yapma gibi yinelenen finansal ihtiyaçları çözmek için oluşturulur. Oyunlaştırma, müşterilerin diğer benzer uygulamaları keşfetmek yerine uygulamanızda sık sık oturum açmasını sağlar.

 • Daha yüksek dönüşüm oranları ve daha iyi gelirlerle sonuçlanır. Uygulamanızı sık sık kullanan müşterilerle, yapmalarını istediğiniz işlemleri gerçekleştirme ve ödeme yapan müşterilere dönüşme olasılıkları daha yüksektir.

 • Marka bilinirliği yaratır ve marka heyecanını sürdürür. Kullanıcılar başarılarını sosyal profillerinde paylaşma eğiliminde oldukları için oyunlaştırma, uygulamanız hakkında bilgi yaymaya yardımcı olur. Ayrıca, kullanıcıları daha fazla ödüle nasıl ulaşabileceklerini veya statülerini nasıl yükseltebileceklerini görmek için markanızla düzenli olarak etkileşimde bulunma konusunda heyecanlandırır.

 • Markanızı heyecan verici ve eğlenceli olarak konumlandırmanıza yardımcı olur. Fintech şirketleri genellikle karmaşık ve ciddi olarak görülür ve oyunlaştırma bu görüşü hafifletmeye yardımcı olur ve markanızı daha erişilebilir hale getirir.


4. Sürekli olarak kaliteli içerik oluşturun

Ana konu bankaların sıkıcılığından ayrışmak. Ne yazık ki Türkiye'deki fintech şirketlerinin çoğu daha bu geleneksellikten kurtulamadı.

İçerik pazarlaması, sosyal medyada ilgi çekmenize, başarılı bir SEO stratejisine ve yüksek kaliteli bir web sitesine sahip olmanın bel kemiğidir. Daha önce de belirtildiği gibi, güven ve güvenilirlik oluşturmak, herhangi bir fintech pazarlama kampanyasının birincil hedefidir. Tutarlı, yüksek kaliteli içerik, kitlenizin markanıza güvenebileceklerini bilmelerini sağlamanın en iyi yoludur.


Sadece bir tane yapmak için veya arama motorlarında sıralamak istediğiniz için içerik oluşturmayın. Kaliteli içerik, hedef kitlenizin faydalı ve değerli bulacağı materyaller üretmeyi içerir ve bu sadece herhangi bir blog yazısı veya video oluşturmak değildir. Her içerik parçası gerçeklere dayanmalı ve bir müşterinin ihtiyacını karşılamalıdır.


Her zamanki "ipuçları ve püf noktaları" veya "bilinmesi gereken şeyler"in ötesine geçin. Müşteriler, iyi araştırılmış ve özenle oluşturulmuş derinlemesine makaleler arıyor. İnternette finansal konularla ilgili binlerce yazılı blog ve video bulunmakta. Farklı ama kitlenizin dikkatini çekmeye değer bir şey yaratın.


Kaliteli İçeriğin Önemi:


 • Sitenizin organik SEO'sunu artırır. Arama sonuçlarının ilk sayfasında görünmenin püf noktası, anahtar kelimeleri hedefleyen ve arayanın ihtiyaçlarını karşılayan yüksek kaliteli içerikler yazmaktır. Sayfada geçirilen ortalama süre, Google ve diğer arama motorlarının kaliteli içeriği ölçmek için kullandığı faktörlerden biridir. Bir kullanıcının sayfanızda geçirdiği süreyi ifade eder. Sitenizde düşük kaliteli içerik varsa, kullanıcılar başka bir yanıt aramak için hemen siteden ayrılır. Ancak siteniz ihtiyaç duydukları bilgileri sağlarsa, içeriğinizi tüketmek için daha uzun süre kalırlar.

 • Markanızı bir düşünce lideri ve uzman olarak kurar. Düzenli olarak yüksek kaliteli içerik üretmek, hedef kitlenize fintech şirketinizin ne yaptığını bildiğini söyler. Finansta, insanların size güvenmesi için bir sektör uzmanı olarak ortaya çıkmanız çok önemlidir. Sektör uzmanları, müşterilerin ihtiyaçlarını yeterince karşılayabilir ve onları gereksiz bilgilerle bombardımana tutmayabilir.

 • Güvenilirlik ve marka güveni yaratır. Yüksek kaliteli içerik, fintech şirketinizin sahip olduğu marka ve ürün türünü yansıtır. Kaliteli içerik üretmek için zaman ayırdığınızda, müşterileriniz onları önemsediğinizi bilecek ve ürününüzün ihtiyaç duydukları çözüm olduğuna dair sözünüze güveneceklerdir.

 • Sadık müşterileri ve gelirleri artırır. Yüksek kaliteli içerik, müşterilerin tekrar tekrar başvurabileceği bir şeydir. Aileleri ve arkadaşlarıyla paylaşmaktan ve aynı ikilemle karşı karşıya kaldıklarında referans olarak kullanmaktan hoşlanacakları faydalı bir içerik. Fintech hizmetleri sunan şirketlerin, müşterilerin her zaman yararlı bulacağı değerli içerikler oluşturmak için birçok fırsatı vardır.


5. Affiliate ve Influencer Marketing dünyasını keşfedin

Benim de 2013'ten beri içinde bulunduğum Influencer dünyası, fintech uygulamanız için hızlı bir şekilde farkındalık oluşturmaya yardımcı olan en etkili reklam kanallarıdır. Bu fintech pazarlama stratejisi, uygulamanızı satın alma veya deneme olasılığı daha yüksek olan hedef kitleye ulaşmanızı sağlar.


Fintech hizmetleri sunan globaldeki çoğu şirket, yeni kullanıcılar kazanmak için Affiliate Marketing'i kullanıyor. Türkiye'de çok fazla kullanılmasa da bizim Influencer & Fintech işbirlikleriyle yaptığımız kampanyaların Conversion Rate'leri %25'lere vuruyor.


Influencer Marketing kullanmanın en güzel yanı, zaten bağlı ve sadık bir hayran kitlesine sahip olmalarıdır. İzleyicilerin nezdinde gerçekten değerli ve yararlı olduğunu düşündükleri markaları öne çıkardığımızda başarı elbette daha yüksek oluyor. Milyon ya da binlerce takipçisi olması farketmez. Kişiliği ve takipçi profili markanıza uyan doğru kişileri bulmak çok önemlidir.


Influencer Pazarlamanın Fintech Markalarına Faydaları:


 • Markanız hakkında anında kamuoyu farkındalığı yaratır. Influencer'lar, hedef kitlelerine ulaşmak için sosyal medyayı kullanır ve bunlardan birkaçıyla çalışmak, birden çok kitlede marka bilinirliğinizi anında patlatır.

 • Yüksek düzeyde hedeflenmiş ve ilgili bir kitleye ulaşın. Influencerların, içerikleriyle düzenli olarak etkileşim kuran sadık ve aktif takipçileri vardır. Bu etkileşimi sürdürmek için yaratıcı yollar geliştirirler ve ürününüzü tanıtmak için onlara dokunduğunuzda tanıtımınızın iyi karşılanacağından emin olabilirsiniz.

 • Uygun maliyetlidir ve daha yüksek yatırım getirisi sağlar. Geleneksel pazarlamaya, TV'ye yaptığınız yatırımlara kıyasla, Influencerlar için ödeme yapma maliyeti ile kampanyanın sağlayacağı gelirleri hesaba kattığınızda, bunun en karlı fintech pazarlama stratejilerinden biri olduğunu görürsünüz. Ve mikro-influencerlarla çalışırsanız, fintech çözümünüzü tanıtmak için çok fazla ödemeniz gerekmez.

 • Gerçek marka elçileri oluşturmanıza olanak tanır. Markanıza uyan doğru Influencerları seçtiğinizde, markanızı bazı ücretli reklamlardan veya modellerden daha güvenilir bir şekilde tanıtabilecek marka elçilerine sahip olacaksınız. Kullanıcılar artık tavsiyelere ve sosyal incelemelere ücretli reklamlardan daha fazla güveniyor. Influencerlar, markanız için sosyal kanıt sağlayabilir ve sosyal kabulünü artırabilir.

 • Markanız hakkında SEO'yu da artıran tonlarca organik içerik oluşturun. Influencer'lar, bazen viral olacak veya milyonlarca görüntüleme ve etkileşimi vuracak içerikler oluşturur. Bunlar, web siteniz için arama motorlarının içeriğinizin geri kalanını artırmak için kullanacağı iyi sıralama sinyalleridir.


Profesyonel bir Fintech Pazarlama Ajansı İle Anlaşın


Bir fintech uygulaması oluşturmak, savaşın yalnızca yarısıdır. Hedef kitlenin markanızı bulabilmesi için çözümünüzü başarılı bir şekilde pazarlamalısınız. Bugün mevcut olan kaynaklar, bir teknoloji ürünü pazarlamayı eskisinden daha kolay hale getiriyor. Yukarıdaki fintech pazarlama stratejileri, size rehberlik etmek ve bugün neyin mümkün olduğunu göstermek içindi.


Fintech uygulamanız için muazzam bir büyüme elde etmek istiyorsanız, B9 Creative gibi bu konuda deneyimli bir fintech pazarlama ajansıyla çalışmak, fintech pazarlamasının karmaşık ama heyecan verici alanında gezinmenize yardımcı olacaktır. Fintech pazarlama stratejinizde size şu şekilde yardımcı olabiliriz:


Ürününüzün özelliklerini hedef müşterinizin sorunlu noktalarıyla birleştiren bir fintech pazarlama kampanyası oluşturmak

Farkındalık yaratması, etkileşimi artırması ve tekrar müşteriler getirmesi garanti edilen yüksek kaliteli içerik üretmek

Eşzamanlı kampanyaları yönetme ve belirlenen hedeflere göre performanslarını ölçme

Ürününüzün markasını hedef kitlenize hitap edecek şekilde geliştirmek

Bir fintech pazarlama şirketini işe alırken, tercihen ürününüzle aynı alanda başarılı kampanyaların geçmişini arayın. Geçmiş projelerini göz önünde bulundurun ve deneyim ve uzmanlıklarının beklentilerinizi karşıladığından emin olun.


Çözüm


Fintech, birçok büyüme fırsatı sunan heyecan verici ve oldukça rekabetçi bir ekosistem. Sonsuz olasılıklar kaldığı için bu endüstri için çözümler geliştirmekten korkmayın. Markanızın hedef kitleye ulaşmasına yardımcı olmak için doğru fintech pazarlama stratejisini uyguladığınızdan emin olun.


Etkili bir ürün geliştirerek, bu kılavuzda belirtilen taktikleri izleyerek ve bir fintech pazarlama ajansıyla ortaklık yaparak, fintech uygulamanızın bir sonraki unicorn olması çok uzun sürmeyecek.

bottom of page