top of page

Mobil Cüzdan Pazarlamasında Fark Yaratan 4 Konu

Güncelleme tarihi: 16 Oca
Vakit çoktan geldi, artık değişimin önüne geçilemez! Tetris oynayarak büyüyen, kupon biriktiren, sokakta yakan top oynayan o nesil büyüdü, hayata karıştı ve yeni bir nesil yarattı. Tetristen 3 boyutlu oyunlara, kupon biriktirmeden cashbacklere, sokakta yakan top oynayan çocuklardan, evde telefonlarının şarjı bitene kadar mobiliteye evrilen kitlelere dönüştük. İhtiyaçlar, beklentiler ve kullanıcı deneyimleri değişti. Sürekli olarak güncellenmeler de devam ediyor.


Tabi her şey hızla değişirken tüm bunların yanı sıra ödemelerin evrimi de ilginçleşiyor; nakit, çekler, kredi kartları ve şimdi de dijital ödemeler. Bir zamanlar, bunların her biri ödeme teknolojisindeki en yeni enstrümandı. Bu bloktaki en yeni ve sürekli ilgi bekleyen çocuk ise ‘mobil cüzdanlar’. 2027 yılına kadar küresel mobil ödeme pazarı 12.06 trilyon dolara ulaşacak.

Tüketicilerle bağlantı kurmak için mobil sadakate daha fazla odaklanmak gerektiğini düşünüyorum. Pazarlamacılar da artık mobil cüzdanları bir ödeme seçeneğinden daha fazlası olarak düşünmelidir. Akıcı bir alışveriş deneyimi, sadakat bonusları, sisteme banner reklamlar gibi reklamlar yerleştirme fırsatına sahip olduklarından, bu cüzdanların ticaret yapanlar, müşteriler ve bankalar arasındaki ödemeler için bir ekosistem olmasının yanı sıra iyi de bir reklam alanı haline geldiğini söyleyebiliriz.


Ülkemizde çoğu şirket genelde bir ürünü piyasaya çıkartır ve direkt olarak satmaya çalışılır ama öncesinde gerekli analizi yapmaktan kaçınır. Peki nedir doğru adımı atmamızı sağlayacak başlıca metrikler?


Mobil Cüzdan Pazarlamasında Fark Yaratan 4 Konu


1. Bildirim ve uyarıları kişiselleştirme


Mobil cüzdan pazarlaması söz konusu olduğunda, özellikle de bildirimler kilit ekranında göründüğünde, anında iletme bildirimleri ve uyarıları kişiye göre şekillendirmek ürününüze olan bağlılığı artırmak için müthiş bir fırsat diye düşünüyorum. Bildiriminizde yalnızca önemli bilgileri göndermeyin.


Kullanıcılarınıza değerli olduklarını gösterin, örneğin son zamanlarda kahve tüketmekten keyif alan bir cüzdan kullanıcınıza, yakınındaki keyif alabileceği bir kahve dükkanını tavsiye edebilirsiniz, ya da harcama alışkanlıklarına göre ilgisini çekebilecek bir etkinliğin varlığını hatırlatabilirsiniz. Özel hissettirmek dijital cüzdanınıza olan kullanıcı sadakatini yükseltecektir.


2018’de Vibes * tarafından hazırlanan bir raporda, ankete katılanların yaklaşık %100’ünün mobil cüzdan içeriğinin kişiselleştirilmiş olması durumunda uygulamaları akıllı telefonlarına kaydedeceğini ortaya koydu. Çok değil birkaç sene önce ortaya koyulan bu rapor günümüzde önemini daha da fazla hissettiriyor.


2. Influencer Marketing - Cüzdan Uygulaması İndirme Odaklı Kampanyalar


Hem Z kuşağı hem de Y kuşağı dijital yerliler ve trend belirleyicilerdir. Bunlar aynı zamanda geleceklerini güvence altına almak için finans hakkında daha fazla bilgi sahibi olmaya gerçekten ilgi duyan insanlar ve fintech markalarının onlarla bulundukları yerde buluşması gerekiyor. Her gün sosyal medyadan ilham alan markaların bu platformlarda keşfedilmesi gerekiyor. Influencer pazarlama, markaların kendilerini hedef kitlelerinin önünde göstermelerini kolaylaştırarak onlara yaklaşılma olasılığını artırır.


Cüzdan kullanıcısını artırma kampanyalarında ise tek bir kampanya ile 100.000 kullanıcının 2 günde markanızın uygulamasını indirdiği projeler gerçekleştirdik. Burada ana amaç doğru Influencer ile markanızı ve kampanyayı olabildiğince doğru ve etkili şekilde tanıtıp leade dönüştürmek. Bunun için de bilinen klasikleşmiş methodlardan öteye geçmek gerekiyor.


3. Cashback Anlaşmaları


Son yıllarda en çok kullanılan geri ödeme mekanizmalarından biri olan cashback sistemi, tüketicilere ve işletmelere yaptıkları harcamalardan promosyon kazanabilmeleri için büyük avantajlar sağlıyor. Cashback kampanyaları, size bir yüzde oranında geri ödeme ve ödül puan imkanı tanıyarak harcadığınız paradan nakit kazanma şansı sunmaktadır.


Pazarlamacılar çok iyi bilir ki; bir ürünü kabul ettirmede öncelik, algı olarak hedef bireyin bilincinde olumlu bir marka konumlandırması oluşturmaktır. Dijital cüzdan ürününüz ile bunu yapmanızın en etkili yolu da cashback kampanyalarıdır, çünkü müşterilerin mobil cüzdanları sevmesinin nedenlerinden biri de geri ödeme seçeneğidir. Örneğin kullandığım bir Fintech markası sayesinde Netflix izlemek için ödediğim bütçemin %60'ını geri alıyorum. Müzik dinlemek için Spotify'da da %70 cashback hesabıma anında iade olarak yatıyor.


Kullanıcılarınızın paradan tasarruf etmelerine ve bu geri ödemeyi mobil cüzdan ile yeniden satın almak için kullanmalarına olanak tanımanız markanızı ve ürününüzü algı olarak olumlu konumlayacaktır.


4. Doğru Segmentasyon

  • Coğrafi Bölümleme: Konuma göre, yani ülke, il, eyalet, şehir, kasaba…

  • Demografik Segmentasyon: Cinsiyete, yaşa, mesleğe, medeni duruma, gelire göre…

  • Teknografik Segmentasyon: Kullanılan teknolojiye göre, yani tarayıcı, işletim sistemi, yazılım, cihazın markası/modeli…Özellikle dijital cüzdanlarla belki de en çok atlanan kısım da “teknografik segmentasyon’dur. İyi bir dijital cüzdan pazarlaması için bu metriklerin üzerinde çok iyi çalışılması gerekir. Bu çatı üzerinden kullanıcı deneyimi oluşturmak dijital cüzdanınızın başarıya ulaşmasında çok önemli bir rol oynayacaktır. İyi pazarlamacılar bililir ki; UX design, arayüz tasarımı yapmaktan çok kullanıcıların tasarım üzerindeki etkileşiminin nasıl olacağı ile ilgilidir. Bir nevi tasarımın çalışmasıdır diyebiliriz. Yüzeysel bir araç olan tasarım, UX design sayesinde çalışan bir tasarıma dönüşür ve etkileşim artırmaya başlar. UI tasarım ise ‘user ınterface’ anlamı ile “kullanıcı arayüz tasarımı” olarak karşımıza çıkıyor. Bir online platformda gözünüze çarpan her alan arayüz olarak nitelendirilir. Arayüz tasarımında iyileştirme ve geliştirme yapmak kullanıcı deneyimini olumlu etkiler. Bunun için arayüz tasarımında ikon yerleri, renk skalaları, oran ve orantı gibi değişkenleri çok iyi belirlemek ve iyi bir göze sahip olmak gereklidir. Tabi tüm bunları yaparken teknografik segmentasyonları da göz önüne almak gerekiyor.

  • Psikografik Bölümleme: İlgi alanlarına, tutumlara, değerlere, kişilik özelliklerine göre analiz yapmak… Bir diğer önemli konu da mobil cüzdan ürününüzün bir kitle edinmesini sağlayacak ‘psikografik bölümleme’dir. Özellikle cashback kampanyaları oluşturmadan önde, oluşturacağınız kampanyaların ve yapacağınız anlaşmaların ilgi görmesi açısından bu metriklerin ayrıntılı bir süzgeçten geçirilmesi gerekiyor. Bu noktada pazarlama departmanlarının hedef bireyleri iyi tanıması, yenilikçi ve algıları açık olması, modern iletişimi iyi okuması gerektiğini düşünüyorum. Yeni nesille empati yapabilen başarılı pazarlamacılar bu analizleri de zaten rahatlıkla yapabileceklerdir.

  • Davranışsal Segmentasyon: Eyleme veya eylemsizliğe, harcama/tüketim alışkanlıklarına, özellik kullanımına, oturum sıklığına, tarama geçmişine, ortalama sipariş değerine vb. göre… Bir diğer altını çizmemiz gereken nokta da ‘davranışsal segmentasyon’ konusu. Dijital cüzdanların yeni nesil ödeme aracı olacağını düşündüğümüz zaman; uzun dönemli hedeflerinizde dijital cüzdanınızın başarısını sürdürebilmesi ve kullanıcılarınızın ödeme alışkanlıklarına çözüm üretebilmesi için davranış ve tüketim analizinin de iyi bir şekilde ele alınması gerekiyor.


Siz de değişime ayak uydurun ve dijital çağın gerekliliklerini iyi analiz ederek rakiplerinizden geri kalmayın. Pazarlama konusunda doğru adımları attığınızda artık hedef kitlenize gitmek yerine onların size gelmesini bekleyebilirsiniz. Fintech marketing ve cüzdan pazarlaması için B9 Creative ile ilerleyebilirsiniz.
bottom of page