top of page

3 Fintech Marketing Pazarlama Case Studies

3 fintech markasının birden fazla $$'lık şirket haline gelmesini sağlayan başarılı dijital pazarlama örnek çalışmaları bu blog yazımızda karşınızda.


Fintech markaları için "Dijital Pazarlamayı" başarmanın zor olabileceği konusunda hepimiz hemfikiriz. Ancak tek başınıza yeniden yatırım yapmak yerine önde gelen fintech oyuncularının kanıtlanmış stratejilerinden bazılarını ve başarılarında dikkate değer sonuçlar elde eden eylem planlarını analiz etmenize yardımcı olacağız. Haksız rekabet olmaması için Türkiye'deki değil globaldeki oyuncuları değerlendireceğiz.


Artık saklanmak yok. Bahsedeceğimiz önde gelen markalar metodolojilerinde şeffaflaşıyor, çünkü kimse hiçbir şeyin gizli kalmasını istemiyor! Fintechler pazarlama taktikleri aracılığıyla yeni terimler ve yenilikler icat ediyor. Bunlara örnek olarak influencer marketing, referrals marketing, gamification marketing vb. verilebilir. Dahası, verilerini diğer şirketlerle paylaşmaları için müşterilerini ödüllendiriyorlar - dediğimiz gibi, artık saklanmak ve gizemli oyunlar yok.


Pazarlamanın yeni tanımı - Onlarla paylaşın, bilmelerini sağlayın ve size güvensinler! Sonuç olarak: reklam yapın ama mümkün olduğunca şeffaf ve açık olun.


1. Venmo


Venmo, bizim de yakınen takip ettiğimiz bir Fintech şirketi. Arkadaşlar ve iş birliği yapanlar arasında hızlı, güvenli, sosyal ödemeler için entegre bir uygulama olarak biliniyor - ve her yerde taşıyabileceğiniz güvenli ve kullanımı kolay Venmo Mastercard® veya Banka Kartı ile nakit parayı ortadan kaldırdığını iddia ediyor - hadi olumlu stratejilerini inceleyelim!


Pazarlama stratejisi - Venmo'nun misyon ifadesi - insanların parayla ve birbirleriyle olan ilişkilerini değiştirmek. Reklam stratejilerinin temeli: insanların özel anlarını, anılarını ve komik hikayelerini bulut üzerinden para gönderme kanalıyla paylaşmalarını istedikleri fikrine dayandığını söyledi.


Venmo'nun stratejisinden öğrenilecekler-


Venmo'yu dostane bir çözüm olarak yaymak için arkadaşlar ve akranlar için topluluklar kullanmak.

Mobil öncelikli pazarlamayı benimsemek en önemli önceliktir.

Ürün veya hizmeti kullanıcılar için bir alışkanlık haline getirin.

USP- Rakiplerinden farklı olarak Venmo, daha fazla para göndermek veya almak için kullanıcılardan ücret almaz. Bunun yerine, kredi kartı tabanlı ödemelerden %3 ücret alır.

Hedef pazar- Venmo müşterilerinin çoğu 35 yaşının altındadır.


2. Square

Modası geçmiş ürün ve araçlarla boğuşan satıcıların sıkıntılarını fark ettikten sonra, entegre, çok kanallı çözümlerini tanıttılar - böylece satıcılar ve tüccarlar envanteri kolayca yönetebilir, yoğun operasyonlar yürütebilir, randevu alabilir ve sadık kullanıcılarla proaktif olarak etkileşim kurabilir.


Pazarlama stratejileri - Aboneler için Cash App ücretsiz modeli, eşler arası işlemler yoluyla yönlendirme ile birlikte temel pazarlama stratejisidir.


Square'in stratejisinden öğrenilmesi gerekenler:


Ürünler için müşteri odaklı minimalist tasarım.

Bir pazarlama stratejisi olarak Tavsiyelere güvenin- Şirket, ödeme ürünleri ve abonelik hizmetleri aracılığıyla yapılan işlemlere dayanarak para kazanıyor.

Birçok fintech markasının hafife aldığı agresif içerik pazarlaması yoluyla kitleyi eğitiyor.

USP- Finans alanındaki statükoya meydan okumak ve finansal işlemleri basitleştirmek Square için temel iş stratejisidir.


Dahası, iki taraflı bir ağa (işletmeler ve tüketiciler) sahip olan Square, başka hiçbir şirketin sahip olmadığı dinamik verilere sahiptir - bu da onlar için pazarlamada son derece değerli olduğunu kanıtlar ve onlara rekabet avantajı sağlar.


Hedef grup- Gelişmiş ülkelerde, diğer bireyler ve işletmelerle yıllık brüt ödeme hacmi 125.000 $'ın altında olan finansal işlemler gerçekleştiren bireyler.


3. Klarna

Klarna, 45 ülkede 450.000'den fazla üye işyerinde 150 milyon aktif tüketiciye daha akıllı ve esnek alışveriş deneyimleri sunan lider bir küresel ödeme ve alışveriş hizmetidir. Klarna, tek tıkla satın alma deneyiminde doğrudan ödemeler, teslimattan sonra ödeme seçenekleri ve taksit planları sunar.


Pazarlama stratejisi - Son müşterilere ulaşmak için B2B Stratejik Ortaklıklar.


Klarna'nın iş ortakları listesi katlanarak büyüyor ve dünya çapında 200.000'den fazla satıcıyı içeriyor. Zara, Nike, ASOS, Missguided ve Sephora gibi önde gelen isimler, kullanıcılarla etkileşim kurma ve ölçeklendirme konusundaki müşteri merkezli ve sıra dışı yaklaşımı nedeniyle Klarna'yı seçti.


Klarna'nın stratejisinden öğrenilmesi gerekenler:


Finansal açıdan ciddi nazi hislerinden kurtulmak ve bunu ulaşılabilir kılmak.

Güçlü influencer pazarlaması.

Daha yetkin ve daha esnek alışveriş ve satın alma deneyimleri.

USP- Klarna, 'faizsiz' özelliği sayesinde dünya çapında ünlü olmuştur. Çoğu şimdi al sonra öde hizmetinin aksine Klarna, satın alımlarda faiz veya gecikme ücreti uygulanmaması bakımından benzersizdir - yine finansal sağlık yaratma misyonlarını somutlaştırmaktadır.

Hedef kitle - neden bu kadar sıkıcı!? hisleriyle. Klarna'nın hedefi, cesur ve canlı bir markalaşmaya sahip nüfusu, özellikle de genç ve enerjik kadınlar ve alışveriş yapanlar.


SSS

Fintech markaları ve uygulamaları için en iyi pazarlama stratejisi nedir?

Hangi ürünü ön plana çıkarmasına göre bir çok varyasyonu var. Örneğin ana olarak PF üzerinde yoğunlaşan bir marka ise sanal pos leadi hedefli kampanyalar ya da cüzdan üzerine yoğunlaşan bir marka ise üye leadi üzerine kampanyalar kurgulanmalı. İki veya daha fazla stratejiyi birleştirmek her zaman daha iyi sonuçlar verecektir; örneğin müşterilerinize daha geniş hizmetler sunmak için istikrarlı markalarla işbirliği yapmak gibi.

Fintech şirketleri ücretli medyayı kullanmalı mı?

Evet, kesinlikle! Bir miktar organik büyümenin ardından, çeşitli metin, resim ve video tabanlı reklamlarla PPC veya ücretli medya, SERP'de üst sıralarda yer alır - en alakalı kitleye ulaşmanızı sağlamak için çeşitli platformlarda da kullanılabilir.

FinTech için mevcut pazarlama stratejinizin yardıma ihtiyacı olup olmadığını nasıl anlarsınız?

Düşük web trafiği alıyorsanız, yeni potansiyel müşterileriniz yoksa veya düşük kaliteli potansiyel müşterileriniz varsa, analiz etmek için sınırlı veya sıfır veriye sahipseniz ve yatırım getirisinde azalan getirilerle karşı karşıyaysanız. Fintech için mevcut dijital pazarlama stratejinizin yardıma ihtiyacı var.


Nasıl yardımcı olabiliriz!

Yukarıdaki fintech'ler, kullanıcılarının değişen zevklerine göre dijital pazarlamadan yararlanıyor ve böylece bugün oldukları hale geliyorlar. Sağlam pazarlama hiçbir zaman katı olmamalı, ancak gözleri açık bir şekilde trendleri takip etmeli!


Aynı konuda yardıma mı ihtiyacınız var? Erken gelir elde eden girişimlere finansmanın yanı sıra genel dijital pazarlama konusunda da yardımcı oluyoruz. B9 Creative'e sen de Türkiye'deki önemli Fintech markalarının yaptığı gibi dijital iletişim yolculuklarını emanet et. Markanın içinde bir pazarlama ekibi gibi girişiminde yakından çalışırız, böylece müşteri kazanımı için sınıfının en iyisi bir strateji oluşturabiliriz - marka hikayesi, tasarım, aerodinamik kampanyalar ve PR, Web ve SEO ile birlikte yürütme.


Bize bugün hello@b9creative.com adresinden bir e-posta gönderin.
bottom of page