top of page

9 Soruda Fintech ve Fintech Şirketleri nedir?

Güncelleme tarihi: 22 Oca


Fintech, finans ve teknoloji. Teknolojinin finansal servislerde kullanılması için ortaya çıkan bir kavram. Genellikle büyük bankaların teknolojik servislerini değil de, bankalara kıyasla daha uygun fiyata hizmet sunabilen finansal hizmet tabanlı girişimler ile adı alınıyor. Mobil cüzdanlar ve internet ödeme sistemleri bunlara örnek verilebilir.


 1. Fintech sektörü nedir?

Fintech (finansal teknoloji), hem işletmeler hem de tüketiciler için geleneksel finans biçimlerini iyileştirmek ve otomatikleştirmek için oluşturulan yazılımlara, mobil uygulamalara ve diğer teknolojilere atıfta bulunan her şeyi kapsayan bir terimdir.

Finansal teknolojinin ortaya çıkışının temel nedeni finansal hizmet ve süreçlerin daha hızlı, iyi ve düşük maliyetlerle sunulabilmesidir. İnternet ve mobil uygulamaların yaygınlaşmasıyla etki ve kullanım alanı genişleyen Fintech günümüzde kurumlar tarafından tahminlerin çok daha ötesinde bir ilgi görüyor.


2. Fintech ile bankacılık aynı şey mi?


Hayır değil. İkisi arasındaki fark, bir fintech bankasının yeni teknolojiler kullanması, geleneksel bankaların ise hala arkaik ve zaman alıcı prosedürlere ve araçlara başvurmasıdır. İnovasyon ve teknolojik ilerlemelerle ilgili olarak, fintech'ler inovasyon açısından ivmelerini sürdürürken, geleneksel bankalar geride kalıyor.3. Fintech örneği nedir?


FinTech örnekleri: Stripe, Amazon, Personal Capital, Kabbage ve Wealthfront gibi bazı global tanınmış şirketler, son on yılda ortaya çıkan, finansal kavramlara yeni değişiklikler getiren ve tüketicilerin finansal sonuçları üzerinde daha fazla etkiye sahip olmalarını sağlayan Fintech şirketlerine örnektir.

4. Fintech servisleri nelerdir?

Fintech girişimcilerinin ortaya koyduğu çözümler her geçen gün daha da çeşitleniyor. Ortaya konulan teknolojik finans işlemleri yalnızca kullanıcıya veya kurumlara odaklı olabiliyor. Günümüzde yaygın olarak kullanılan hizmetlerden bazıları şunlardır:

 • Mobil ödeme teknolojisi

 • Sohbet botları ile müşteri desteği

 • Temassız ödeme sistemi

 • Göz tanıma, yüz tanıma ve parmak izi ile etkin güvenlik

 • Yapay zeka destekli portföy yönetimi

 • Kripto para oluşumları

 • Blockchain teknolojileri

 • Sigortacılık teknolojileri (Insurtech)


5. Google Pay bir fintech şirketi mi?

Tüm birleşik ödeme arayüzü (UPI) işlemlerinde yaklaşık yüzde 35'lik bir paya sahip olan Google Pay, muhtemelen Hindistan'daki en büyük fintech platformlarından biridir.


Şirketin fintech yatırımı olan Google Pay, online alışverişte güvenli bir ödeme yöntemi olarak öne çıkıyor. Bu yöntem, Google servislerinde kullanıldığı gibi satıcılar tarafından ödeme alma aracı olarak da kullanılabiliyor.


6 Fintech neden gelecek?


Fintech, finansal sistemlerimizi geliştirmek için sınırsız fırsatlara sahip, büyüyen bir endüstridir. Fintech veya finansal teknoloji, kullanımlarını ve müşterilere sunumlarını iyileştirmek için teknolojinin finansal hizmet tekliflerine entegrasyonunu ifade eder.


7. En iyi Fintech uygulamaları nelerdir?

KPMG tarafından paylaşılan rapora göre de dünya çapında önde gelen ilk 10 FinTech şirketi şunlar:

 • Ant Financial (Çin)

 • Grab (Singapur)

 • JD Digits (Çin)

 • GoJek (Endonezya)

 • Paytm (Hindistan)

 • Du Xiaoman Financial (Çin)

 • Compass (ABD)

 • Ola (Hindistan)


8. Türkiye ve İstanbul, fintech ekosisteminde nasıl bir rol oynuyor?

Fintech finansal hizmetlerin daha iyi, daha hızlı ve daha kolay verilmesi amacıyla finans ve teknolojinin bir araya gelmesidir. Bir başka bakış açısıyla teknolojinin yardımıyla, finansal hizmetleri daha kullanıcı dostu haline getirerek tüketicilerin finansal hizmetlere erişiminin yeni yollardan sağlanmasıdır. Fintech’i, son yıllarda gündeme getiren unsurların başında internet kullanımı ve mobil uygulamalardaki hızlı artış gelmektedir.


Deloitte, Bankalararası Kart Merkezi (BKM) ve FinTech İstanbul işbirliği ile yapılan ‘Türkiye FinTech Ekosistemi’ raporuna göre Türkiye’deki FinTech ekosistemi hızla büyümektedir ve bu alandaki yatırımların giderek artması beklenmektedir. Türkiye’de 2012 yılında 4,6 milyon dolar olan FinTech yatırımlarının miktarı 2016 yılında bir önceki yıla göre %175 büyüme göstererek, 29 milyon dolara ulaşmıştır. Girişim sermayeleri ve melek yatırım ağları son 4 yılda (2012-2016) ülkedeki FinTech girişimlerine toplam 53,2 milyon dolarlık yatırım yapmıştır. Türkiye’de FinTech pazarı, 200’ün üzerinde şirket ile hâlihazırda yaklaşık 15 milyar dolar büyüklüğe sahip ve yılda ortalama %14 oranında büyümektedir. Söz konusu hızlı büyüme ve gelişime rağmen, Türkiye’de nispeten yeni olan finansal teknolojiler alanı henüz yeterli büyüklüğe ulaşmamıştır. Bu durum bir yandan Türkiye’deki FinTech alanındaki yüksek potansiyele de işaret etmektedir.


9. Fintech'te hangi ülke lider?


AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ. 2021 verilerine göree, dünya çapında 26.000'den fazla fintech kuruluşu bulunmaktadır. Bunların yaklaşık 9.000'i ABD'de. Ülke, en büyük ve en köklü fintech kuruluşlarından bazılarının yanı sıra güçlü büyüme potansiyeline sahip yüzlerce yeni gelişmekte olan girişime ev sahipliği yapıyor.


Deloitte Türkiye 2022 Fintech Raporunu İndir

turkiye-fintech-ekosistemi
.pdf
Download PDF • 345KB


Çözüm


Fintech, birçok büyüme fırsatı sunan heyecan verici ve oldukça rekabetçi bir ekosistem. Sonsuz olasılıklar kaldığı için bu endüstri için çözümler geliştirmekten korkmayın. Markanızın hedef kitleye ulaşmasına yardımcı olmak için doğru fintech pazarlama stratejisini uyguladığınızdan emin olun.Etkili bir ürün geliştirerek, bu kılavuzda belirtilen taktikleri izleyerek ve bir fintech pazarlama ajansıyla ortaklık yaparak, fintech uygulamanızın bir sonraki unicorn olması çok uzun sürmeyecek.
bottom of page