top of page

Fintech Lead Generation Marketing - 7 Yöntem

Güncelleme tarihi: 13 Haz 2023

Fintech dünyasında var olan rekabet ortamında, yeni müşterilerle tanışmak biraz zor gibi gelebilir. Hem cüzdan hem de PF kullanıcılarını aynı makalede değerlendireceğim. Fintech şirketlerini POS hizmeti vermek bile ilk başlarda "Şirketleri bankalardan nasıl vazgeçireceğiz ki?" şeklinde korkutuyordu. Cüzdan ise PayPal'ın Türkiye'den çıkmasıyla başka bir yöne evrildi. Neyse ki, size bu konuda yardımcı olabilecek 7 farklı yol sunacağım. Elbette ki bunlar birkaçı. Hadi gelin, birlikte bu heyecan verici yolculuğa çıkalım ve fintech şirketinizi yeni müşterilerle canlı bir yer haline getirelim.
1) Video içeriklerinden yararlan

Video, özellikle Fintech ve ürün tabanlı şirketler için artık bir pazarlamacının en önemli parçası. Ürün ve hizmetlerinizin değerini sergilemek amacıyla videonun gücünden yararlanmak için pek çok harika fırsat var.


İşte Fintech'te potansiyel müşteri oluşturmak için videodan yararlanabileceğiniz birkaç yöntem:


Açıklayıcı videolar

Bilirkişi videoları

Nasıl yapılır videoları

Eğitim içeriği

Düzenli düşünce liderliği serileri

Web semineri kayıtları

Vaka çalışmaları / referanslar

Fırsatlar sınırsızdır ve videolar mesajların yerine ulaşması için son derece güçlüdür.


Araştırmalar, insanların bir mesajı metin olarak okuduklarında %10'una kıyasla video aracılığıyla izlediklerinde %95'ini akıllarında tuttuklarını ortaya koymuştur.
video içerik pazarlaması
Video İçerik Pazarlaması


2) POS için Google Ads & Facebook - Instagram Pazarlama: Herkesin aklına hadi Google Ads'e para verelim ve bir sürü başvuru gelsin var. Ama bu konuda ne yazık ki işler o kadar kolay değil. Google Ads, potansiyel müşterilerinizi hedeflemek ve dikkatlerini çekmek için etkili bir araç olabilir. Ancak işlerin büyük bir kısmını doğru yapmadığınızda, oldukça maliyetli ve düşük kaliteli leadler gelebilir. Bu nedenle, reklamlarınızı hedeflemeyi optimize ederek ve ilgi çekici metinlerle dikkat çekici bir şekilde sunarak, daha yüksek kalitede leadler elde edebilirsiniz. Bu konuda yine video reklamlar oldukça işe yarayacaktır.3) Cüzdan kullanıcıları için gerilla pazarlama yöntemleri: Fintech şirketinizin cüzdan hizmetini tanıtmak için yaratıcı ve beklenmedik gerilla pazarlama yöntemlerini kullanabilirsiniz. Örneğin, oyun etkinliklerine katılmak cüzdanla ilgili ilginç performanslar verecektir. Bu, potansiyel müşterilerin ilgisini çekerek onlara "Finansal özgürlüğünüzü cüzdanınızla keşfedin" gibi bir metaforla yaklaşabilirsiniz.


Yine başka bir örnek, ilgi çekici bir şekilde dekore edilmiş bir mobil pop-up mağaza kurarak, insanları merak uyandıran bir deneyim sunun. İnsanların finansal hayallerini resimlendiren bir duvar veya gerçek paralarla süslenmiş bir heykel gibi dikkat çekici unsurlar kullanın. Bu pop-up mağazada, cüzdan uygulamasını indiren ve kayıt olan kişilere özel fırsatlar veya indirimler sunun. Günümüzde hepimiz birer Cashback avcısıyız!4) E-ticaret platformlarıyla işbirlikleri: E-ticaret platformları, geniş bir müşteri tabanına sahiptir ve bu platformlarla işbirlikleri yaparak hedef kitlenize topluca ulaşabilirsiniz. Örneğin, bir Fintech şirketi olarak, ödeme kolaylığı sağladığınızı vurgulayıp e-ticaret platformlarıyla ortaklık kurabilirsiniz. Tabi buradaki yoğun rekabet ve aşırı düşük komisyon oranı savaşını da unutmayın. Lead gelebilir ama karınız yok da olabilir. O yüzden belki de çözümlerden biri kendinizin e-ticaret platformu olmanız.sanal pos pazarlama
E-ticaret Sanal POS Marketing


5) İçerik Pazarlaması: İçerik pazarlaması, sanal POS hizmetlerinizi ve avantajlarınızı potansiyel müşterilere anlatmanın etkili bir yoludur. Ancak, farklılaşmak ve dikkat çekmek için geleneksel içerik pazarlama yöntemlerinden sıyrılmanız gerekmekte. Örneğin, bir kılavuz veya e-kitap oluşturarak, müşterilerinizi finansal başarı yolculuklarında rehberlik eden "Sanal POS Haritası" gibi özgün bir içerik sunabilirsiniz. Bu şekilde, değerli bilgiler ve pratik ipuçları sunarak müşterilerinize değer katan bir kaynak haline gelirsiniz.6) Podcast Yayını: Podcastler, giderek daha fazla popülerlik kazanan ve dinleyicilerin ilgisini çeken bir iletişim aracıdır. E-ticareti anlatan bir podcast yayını oluşturarak, potansiyel müşterilere bilgi verirken onların ilgisini çekebilirsiniz. Örneğin, finansal özgürlük yolculuğunda ilham verici hikayeleri paylaşarak veya sektördeki uzmanları konuk olarak davet ederek, dinleyicilere farklı bir perspektif sunabilirsiniz. Bu şekilde, bilgilendirici ve eğlenceli bir podcast ile sanal POS hizmetlerinizi daha geniş bir kitleye duyurabilirsiniz.podcast marketing
podcast marketing


7) Segmentasyon ve kişiselleştirme: İçerik ve iletişimin kişiselleştirilmesi, Fintech müşteri adayı oluşturma ve beslemede çok önemli. İster e-posta pazarlama kampanyaları ve iş akışları için veri tabanınızı segmentlere ayırın ister konu satırlarına ve açılış sayfalarına kişiselleştirme ekleyin, alaka düzeyi daha iyi etkileşimi tetikler. Şirketlerin %94'ü iş başarısı için kişiselleştirmenin önemine inanıyor.


Amaç, doğru bilgiyi doğru zamanda doğru kişilere sunmaktır. Segmentasyon ve kişiselleştirme, satış döngüsünü kısaltmaya ve karar vermeyi kolaylaştırmaya yardımcı olur. Persona türü, coğrafi bölge, yaşam döngüsü aşaması, gerçekleştirilen eylemler gibi çeşitli kriterlere bağlı olarak farklı ziyaretçilere farklı içerikler göstermek için web sitenizde akıllı içerik kullanabilirsiniz.kişiselleştirme
kişiselleştirme-pazarlama


8) LinkedIn Reklamları ve hesap tabanlı pazarlama (ABM): Hesap tabanlı pazarlama, Fintech ve Finansal Hizmetler için müşteri adayı oluşturmaya yönelik hızla büyüyen bir yaklaşımdır. Öncelikle, bu kuruluşlardaki kilit karar vericileri çekmek ve beslemek için kampanyaları hedef hesaplara odaklamayı amaçlayan bir B2B müşteri adayı oluşturma yaklaşımıdır.


ABM, daha derin bir müşteri adayı yetiştirme düzeyi içerir ve satış ekibinizin özel yaklaşımlar oluşturmasını gerektirir. LinkedIn, özellikle B2B alanında potansiyel müşteri oluşturmak için güçlü bir platformdur ve pazarlamacıların kilit kişilerini hedeflemek ve onlarla etkileşim kurmak için yararlanabilecekleri bir dizi ücretli reklam ve potansiyel müşteri oluşturma aracı sunar.Fintech pazarlamasında lead sağlamanın önemi, sanal POS hizmetlerinden cüzdan uygulamalarına, etkileyici kampanyalardan iş ortaklıklarına kadar çeşitli yollarla müşterileri hedeflemek ve çekmekle ilgilidir. B9 Creative olarak sizlere bu yolculukta yardımcı olmaktan mutluluk duyarız.


Eğer kendi Fintech şirketinizin pazarlama stratejisini güçlendirmek ve öne çıkmak istiyorsanız, B9 Creative olarak size yenilikçi ve etkili çözümler sunabiliriz. Bizler, deneyimli bir ekip olarak, yaratıcı fikirlerimiz ve samimi bir yaklaşımımızla markanızın öyküsünü anlatırken aynı zamanda hedef kitlenizi etkilemenize yardımcı oluruz.Başvurularınızı B9 Creative'e yapabilirsiniz. Ekibimiz, sizinle işbirliği yaparak Fintech pazarlamasında lider olmanız için gereken stratejileri belirler ve uygular. Sizin markanızın özgünlüğüne odaklanarak, kreatif ajansımızın uzmanlığını kullanarak sizi rakiplerinizden farklılaştırırız.


Siz de B9 Creative ile işbirliği yaparak Fintech pazarlamasında başarıya ulaşmak için adım atın. Hemen başvuru yaparak, markanızı yeni yüksekliklere taşımak için bize katılın.

bottom of page